יוצאים לחופש? מה חשוב לדעת, וכיצד תבחרו היכן להשאיר את הכלב. אמנון בן יצחק

רגע אחרי שהזמנו חופשה משפחתית מפנקת בחו"ל ולפני שאנחנו מזמינים ביטוח בריאות הגיע הזמן לדאוג לסידור לבן המשפחה הנוסף, הלוא הוא הכלב המשפחתי. מציאת הפתרון המושלם, הן בשביל הכלב והן בשבילכם היא לא דבר פשוט – אבל הוא אפשרי בעזרת כמה שאלות פשוטות וכללים, שאחריהם תוכלו לצאת לחופש המיוחל בראש שקט.

"אחת הבעיות המטרידות ביותר אותנו בעלי הכלבים היא מה עושים עם הכלב כשיוצאים לחופשה וכיצד בוחרים בפתרון הטוב ביותר עבורנו ועבור הכלב? בשלב זה מתחילות לעלות שאלות רבות: האם ניתן וכדאי לקחת את הכלב אתנו? במידה ונאלצים להשאיר את הכלב בארץ, מהן האופציות הקיימות, כיצד בוחרים, ומה מתאים לכלב שלנו: פנסיון ביתי? השגחה ביתית? פנסיון חופשי ללא תאים? פנסיון בו הכלב מופרד בתא? והשאלות וההתלבטויות לא נגמרות", אומר בן יצחק.

"נתחיל מכך שחשוב לדעת שלכל כלב אישיות משלו. כלבים  מאותו גזע, סוג, גודל ומין, אפילו כלבים מאותה המלטה מתנהגים באופן שונה במצבים השונים, לכן הכי חשוב להבין את האישיות  הייחודית של כלבכם ולפי כך  לבחור בין האפשרויות העומדות בפניכם"

כי גם לכלב מגיעה חופשה בחו"ל

 על פניו הפתרון הטוב ביותר הוא לקחת את הכלב אתנו לחופשה, אומר בן יצחק, אך האם זה הפתרון המתאים עבור הכלב שלנו ועבורינו? "אם הכלב הוא כלב הוא רכושני, טריטוריאלי ושאינו מקבל זרים, אין זה נכון לצרפו  למסיבות, חופשות במקומות הומי אדם, שלא לדבר על אירועים משפחתיים וכד', זה יכול להקשות וחלילה לגרום נזק הן לכלב והן לבעלים, לבני אדם ו /או לבעלי חיים  . כנ"ל לגבי כלב מאוד חרדתי: הכלב עלול לסבול מאוד ויש סכנה שיברח לכן צריך לוודאי שתהיו במקומות שלווים ונעימים לכלב ושתהיה לכם אפשרות וזמן להרגיע את הכלב ולתת מענה במקרה של התעוררות החרדה. בנוסף, השארת כלב חרדתי במקום שלא מוכר לו מסוכנת  כיוון שהכלב עלול לנסות לברוח או להרוס ולהשמיד דברים במקום בו נשאר. .דבר חשוב נוסף הוא לוודא שהכלב שלכם יכול לעמוד בתוכנית הטיול. לדוגמה, אין לקחת כלב קשיש או כלב הסובל מבעיות בריאותיות כלשהן לטיול הכולל הליכה מרובה או דורש מאמץ גופני  מעבר ליכולתו הפיזית (גם אם ההליכה נראית לנו קלה). ".גם אם עברתם את השלב הראשון יש עוד כמה שאלות שתצטרכו לענות עליהם  כדי לדעת האם הפתרון הטוב ביותר עבורכם ועבור כלבכם הוא לקחת אותו אתכם: האם מותר להכניס כלבים למקומות בהם תשהו ותבקרו? האם יהיה לכם מספיק זמן לטפל בכלב? האם תוכנית הטיול אינה כוללת מקומות בהם עלול להיות חיכוך מסוכן בין הכלב לבני אדם או בעלי חיים אחרים?. האם יש לכם את כל האישורים הדרושים להיכנס עם הכלב למדינות זרות ? והאם אתם יודעים מה הן התקנות לכניסת כלבים לכל המדינות במסלול הטיול ובאפשרותכם להצטייד מראש בכל האישורים הדרושים?

השארת הכלב בסביבה המוכרת בבית

"האופציה האהובה עלי במידה ואין אפשרות לצרף את הכלב לחופשה היא להשאירו בבית בסביבתו המוכרת, ועם אנשים שהוא מכיר . אפשרות זו מתאימה למי שיכול להשאיר את הכלב בבית עם אדם אחראי המוכר לכלב (חבר, בן משפחה, דוג ווקר, המוכרים לכלב ) אשר יטפל בו עד שתחזרו. או להשאירו בבית חברים או בני משפחה שהוא מכיר ורגיל לשהות שם. במידה והחלטתם להביא "בייביסיטר" חדש לכלב תוודאו שהכלב לומד להכיר את הבייסיטר לפני הנסיעה לחו"ל – בקשו מהבייביסטר להגיע להוציא את הכלב מספר פעמים בתקופה לפני הנסיעה כדי שיווצר קשר בין השניים והכלב ירגיש בטוח להישאר איתו כשתצאו לחופשה המיוחלת", אומר בן יצחק. אפשרות נוספת  היא להשאיר את הכלב בבית של חברים או בני משפחה שהכלב מכיר ושהה בביתם בעבר.

פנסיון

במידה ואין באפשרותכם לקחת את הכלב או להשאירו בבית בקרו בפנסיון שאתם שוקלים להשאיר בו את הכלב וודאו את הדברים הבאים: "המקום חייב להיות נקי (אין מה לעשות, המקום מעיד על בעליו..), הכלבים במקום צריכים להיות מטופחים ונקיים, הצוות ובעלי המקום חייבים להיות אוהבי כלבים אמתיים, ישנה אפשרות לקבלת טיפול ווטרינרי דחוף, במקרי חירום, התמודדות בעלי המקום עם בעיות טפילים (קרציות, פרעושים ושאר חברים), המקום קולט אך ורק כלבים בריאים ומחוסנים, באפשרות  צוות המקום לשמור אתכם על קשר ולשלוח תמונות או סרטון קצר מעת לעת, הצוות צריך להיות בעל ניסיון . יש לברר איזה פעילות הכלבים מקבלים (כגון טיולים ומשחקים), מהי רמת ההשגחה, מהו סדר היום ובמיוחד חשוב מאוד לבדוק מה הם אמצעי הבטיחות בהם נוקטים על מנת שחלילה הכלב לא יברח או ייגנב".

 

באיזה סוג פנסיון לבחור?

החלטתם על פנסיון? עכשיו אתם חייבים לשאול את השאלות הבאות : האם הכלב מסתדר עם כלבים שאינם מוכרים לו  ( יש כלבים שמסתדרים רק עם כלבים מסוימים ועם אחרים לא )? האם הכלב שלכם מסתדר עם בני אדם זרים ? האם הכלב שלכם חרדתי  ובאיזו מידה" .

פנסיון ביתי

"פנסיון מסוג זה הוא פנסיון הנמצא בדרך כלל  בבית פרטי ( אך לא רק), בו הכלבים נמצאים בבית ובחצר הבית, לעיתים עם הפרדה והגבלה ולעיתים ללא כל הפרדה. פנסיון מסוג זה מקבל לרוב מספר מצומצם יותר של כלבים ומעניק להם יחס אישי ומשפחתי. קבלו המלצות ממי שאתם מכירים באופן אישי  וגשו לראות בעצמכם. מומלץ   להשאיר את הכלב לילה אחד לניסיון כדי לבדוק האם הוא מסוגל להיקלט בפנסיון (האם בעלי הפנסיון מסוגלים להתמודד עם הכלב ושלא יווצר מצב שבעלי הפנסיון יצור אתכם קשר במהלך החופשה כי הוא לא מסתדר עם הכלב)   אופציה זו אינה מתאימה לכלבים שאינם מסתדרים עם כלבים אחרים או עם בני אדם זרים".

פנסיון חופשי – פנסיון ללא תאים

"פנסיון מסוג זה הוא פנסיון לכל דבר, אך הכלבים נמצאים יחדיו ללא הפרדה במהלך כל שעות היום ולעיתים גם בלילה. פנסיון זה מתאים לכלבים חברותיים שהשארתם עם כלבים נוספים תעודד את רוחם". פנסיון מסוג זה אינו מתאים לכלבים שאינם מסתדרים עם כלבים אחרים או אם בי אדם זרים .

פנסיון עם תאים

"אופציה זו הינה המתאימה ביותר לכלבים שאינם מסתדרים עם כלבים אחרים ו/או עם בני אדם זרים.  פנסיון זה משכן כל כלב בתא נפרד (לעיתים ניתן לשכן את הכלב עם כלב נוסף) ומציע טיולים יומיים. פנסיונים מסוג זה שונים מאוד בתנאי המגורים שהם מציעים ובפעילויות המוצעות לכלבים לדוגמא ישנם פנסיונים בהם קיים אזור משחק  משותף ועל כן מומלץ לגשת ולראות בעצמכם.

מאחר והכלב נמצא בתא שהינו מבודד לרוב, חשוב במיוחד לבדוק איזה פעילות הכלבים מקבלים ומהו סדר היום - לוודא שמוציאים אותו לאזור חופשי ללא כלבים נוספים, שהכלב מקבל פעילות גופנית בהתאם לגודלו  כושרו, הגופי ומצבו הבריאותי. לא פחות חשוב לברר מהו גודל התאים ( גדול יותר =  טוב יותר). התא צריך לאפשר לכלב תנועה חופשית , אפשרות לעמוד על שני רגליים , ולכלול אזור שינה ואזור לתנועה. בנוסף, יש לבדוק מהם אמצעי ההפרדה בין הכלבים - בגדר, קיר וכד'  . הפרדה בין כלבים  התוקפנים לכלבים אחרים חייבת להיות הרמטית כדי למנוע נשיכות דרך הגדר או פתחים".

טיפים נוספים

- הצמידו תגית זיהוי עם מספר טלפון זמין על קולר הכלב.

- גשו לווטרינר מספר שבועות לפני החופשה והתייעצו עמו לגבי חיסון הכלב נגד שעלת מכלאות.

- השאירו אמצעים ליצירת קשר אתכם ובנוסף איש קשר שנשאר בארץ במידה ואתם בחו"ל.

- אם הכלב מקבל מזון מיוחד דאגו למלאי מספיק של המזון הייחודי והביאו אותו עמכם בעת הבאת הכלב (שינוי תזונתי עשוי להיות לא נעים לכלבכם).

- עדיף לדאוג לאספקת מזון שהכלב רגיל לאכול ( לא לעשות שינוי  בתזונה )

- ודאו מראש  את הזמנים שאפשר להכניס ולהוציא את הכלב מהפנסיון.

- בידקו אם יש עלויות נוספות כגון זמן משחק, טיול וכ'

- התקשרו לפנסיון מעת לעת לשאול לשלום הכלב ואף בקשו תמונות, אך אל תהיו "נודניקים" (בכל זאת, אתם לא רוצים שבעלי הפנסיון יבלו כל היום בטלפונים עם הבעלים במקום עם הכלבים😊)

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

כל הזכויות שמורות – לאמנון בן יצחק .אין לשכפל, להעתיק, לצלם,© להקליט, לתרגם, לאחסן במאגרי מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכני או אחר כל חלק שהוא מהחומר שבאתר זה. שימוש מכל סוג שהוא בחומר הכלול באתר זה אסור בהחלט אלא ברשות מפורשת בכתב מאמנון בן יצחק.