פיטבול אוהב או אויב. אמנון בן יצחק מתיחס לתקנות אחזקת כלבים מסוכנים

אין ספק כי המדד הקובע כי גזע הכלב הוא הפרמטר הקובע את התנהגות , שגוי ביסודו, אינו תורם לביטחון הציבור וגורם עוול לאוכלוסייה שומרת חוק ולכלבים רבים.

אופי הכלב הוא תוצר של התנהגות מולדת והתנהגות נרכשת  (תורשה וסביבה ) . כלבים מאותו הגזע , המין ואפילו אחים לאותה ההמלטה , מתנהגים באופן שונה ! זאת אל פי התזה הכלבנית אשר פיתח אמנון בן יצחק ואשר זוכה לתמיכה והוכחה בשנים האחרונות . מומלץ לקרוא את המאמר תורת הגזעים לפי תורת הכלבנות החדשה    

לפניכם נתונים שנאספו מחו"ל ותומכים בדברי אמנון בן יצחק מוביל המאבק . תודה מיוחדת לפנינה עבור העזרה בתרגום החומר .חוקי הגזע המסוכן לא הצליחו להפחית את כמות נשיכות הכלבים או להגביר את ביטחון הציבור

חיקוק החוק להחזקת כלבים מגזע מסוכן לא הפחית את כמות מקרי נשיכות הכלבים ולא הגביר את ביטחון בני האדם.

להלן כמה דוגמאות:

הולנד

ביוני 2008 הסירה ממשלת הולנד את האיסור בן ה15 שנה על החזקת כלבי פיטבול  כיוון שלא תרם לביטחון הציבור. כמות נשיכות הכלבים עלתה ולכן הממשלה כעת בודקת לגבי חיקוק חוקים שמבוססים על התנהגות הכלב ולא על גזע הכלב.

בריטניה

באנגליה הוציאו חוק נגר החזקת כלבי פיטבול טרייר אמריקאי ועוד 3 זני כלבים אחרים או ההכלאה שלהם אך יחד עם נראה כי כמות נשיכות הכלבים שהצריכה טיפול רפואי בבית חולים לא קטנה. בשנת 1999 דווחו על 4328 מקרים של טיפול בנשיכה לעומת עד אפריל 2011 דווח על 6118 מקרים כאלו עליה של כ41% במהלך עשר שנים, כמו כן מדווח על כ4 מקרי מוות כתוצאה מנשיכה. נראתה עליה חדה בהחזקת כלבים "מסוכנים" וחינוך לתקיפה וקרבות. בכך שאסרו על החזקת כלב מזן מסויג הממשלה הופכת אותו ליותר רצוי על ידי אנשים מסוג הלא רצוי. כלבים מסוג פיטבול ואמסטפים נעשו מצויים יותר ואנשים אשר מחזיקים בכלבים אלו לשם קרבות או כל התעללות אחרת יעברו לסוגי כלבים אחרים כמו מולוסו האסקי ואחרים. התנועה המלכותית להגנת בעלי החיים בדקה וראתה כי חוקי הגזע המסוכן לא אוכפת את התנהגות וחינוך בעלי הכלבים אשר גורמים לכלב להפוך מסוכן. לאחר תקיפה קטלנית בשנת 2003 הוחלט בבריטניה כי חוקי הגזע המסוכן לא תורמים להפחתת מקרי נשיכות הכלבים. בריטניה עדיין לא חוקקה חוקים חדשים אך סקוטלנד החליטה להסיר את חוקי הגזע המסוכן.

ארגון, ספרד

בשנת 2000 עבר חוק הכלבים המסוכנים על 9 זנים של כלבים ועוד כמה עם מאפיינים של זנים אלו. המחקר מדעי שבדק את מקרי הנשיכות במשך חמש שנים לפני החוק וחמש שנים אחרי החוק הראה כי אין שינוי בכמות המקרים לפני ואחרי החוק, יתרה מזאת נמצא במחקר כי זני הכלבים הפופולריים היו הרוב במקרי הנשיכה ולא דווקא הזנים שהוגדרו כמסוכנים ועל כן המדענים הגיעו למסקנה  כי אין שום רציונל בהעברת החוק.

מרילנד ארה"ב

בשנת 1996 חוקק חוק ה אוסר על החזקת פיטבולים ובשנת 2003 כונס צוות בדיקה לחקור האם חוק זה אכן מביא תוצאה רצויה ומעלה את ביטחון הציבור והגיעו למסקנות הבאות

 • ביטחון הציבור לא ניתן למדידה

 • כמות נשיכות הכלבים קטנה בכל הזנים, אין משמעות לחוק האוסר על פיטבולים

 • הרשות הווטרינרית עסקה יותר בדיווחים של אחזקת כלבי פיטבול והייתה פחות פנויה לטיפול במקרי אחרים המצריכים טיפול של הרשות

ההמלצה העיקרית הייתה להסיר את איסור החזקת כלבי פיטבול

דנוור קולורדו ארה"ב

בדנוור החוק האוסר על החזקת כלבי מזן פיטבול קיים משנת 1989 ונחשב כהצלחה כיוון שלא היו תקיפות חמורות על ידי כלבי פיטבול, היו פחות מקרי נשיכות על ידי פיטבולים ופחות תלונות הקשורות לכלבי פיטבול אך יחד עם זאת הייתה  עליה במקרי הנשיכות של כלבים מזנים אחרים, כמות כלבי הפיטבול בדנוור לא קטנה , היו מקרים רבים של המתת כלבים שנראים כמו פיטבולים ללא כל סיבה למעט המראה שלהם, וכמות הנשיכות של כלבים מזנים אחרים עלתה על כמות הנשיכות של כלבי פיטבול. כמות מקרי הנשיכות בדנוור בין השנים 1995 עד 2006  הינה כפולה מכמות מקרי הנשיכות באותם השנים במדינת בולדר אשר בה אין חוק האוסר על החזקת כלבי פיטבול.

אורורה קולורדו ארה"ב

בשנת 2006 העבירה מדינת אורורה את חוק הגזע המסוכן על הפיטבול ועוד 7 זנים שכוללים ביניהם גם את הדוגו ארגנטינו, מבדיקה אחרונה נראה כי כמות מקרי הנשיכות כולל מקרים חמורים לא קטנה. בשנת 2011 נראה כי אין שינוי בכמות מקרי הנשיכה ואין תרומה חוק למען ביטחון הציבור ועל כן אין טעם לחוק זה

אבל חייבת להיות הצלחה לחוק הגזע המסוכן במדינה כלשהיא

נושא חוק זה עדיין לא נחקר מספיק, המחקרים המעטים שנעשו מראים כי  חוק הגזע המסוכן לא שיפר את ביטחון הציבור ולהפך באנגליה דווח על יותר מקרי נשיכה. כיום אין מחקרים שמוכיחים כי חוק הגזע המסוכן תורם להפחתת מקרי הנשיכה והגברת ביטחון הציבור

הסיבות לכך שאין מספיק מידע הינן רבות:

 • ערים רבות שחוקקו את החוק אינן אוספות מידע ונתונים לאחר החיקוק כיוון שהן מניחות כי הבעיה נפתרה

 • או כמו במקרה של אורורה העירייה משנה את הנתונים כך שלא יהיה ניתן להשוות בין המצב לפני החוק לאחריו

 • לעיתים המעקב הינו אחרי נשיכות של פיטבולים בלבד ולא גזעים אחרי ועל כן לא ניתן למדוד שינוי

 • לעיתים העירייה לא מאפשרת גישה לנתונים מסיבות שאינן ברורות

 • אין שיטה אחידה וברורה לאיסוף מידע לגבי נשיכות או ארגון על אשר מפקח על המידע במקרים הבודדים אשר נבדקו והיה מספיק מידע בשביל כך נמצא כי אין קשר בין חוק הגזע המסוכן לבי מקרן כמות מקרי הנשיכות וכי החוק אינו מפחית אתי הנשיכה. 
  מה קורה תחת חוק הגזע המסוכן?

 • אנשים חפים מפשע ממשיכים להיות מאוימים, להינשך ולחוות טראומות ואף במקרים חמורים למות על ידי כלבים שאינם מגזע מסוכן

 • כלבים חפים מכל אשמה מומתים בגלל שהם נראים בצורה מסוימת שמזכירה גזע מסוכן

 • מיליוני דולרים והון אנושי מבוזבזים על מנת להרוג כלבים במקום להגן על אנשים

 • בעלי כלבים מתעללים ממשיכים "עסקים כרגיל"

 • בעלי כלבים אחראיים אשר הצילו , אמצו , מסרו כלבים מהגזעים המופעים ברשימה נחשבים לעבריינים על פי חוק מקורות

 

Associated Press. “Dutch government to lift 25-year ban on pit bulls.” June 10, 2008.

Aurora City Council Meeting, Presentation regarding results of ban , June 27, 2008.

BBC News. “Dog asbos come into force in Scotland.” 26 February 2011.

Collier, Stephen. “Breed-specific legislation and the pit bull terrier: Are the laws justified?” Journal of Veterinary Behavior (2006) 1, 17-22.

Davis, Rowenna. “Beware of the law when it comes to dangerous dogs.” The Guardian, 30 September 2011.

Lakhani, Nina. “Dog bite victims up by 50 per cent in 10 years.” The Independent Online, Dec. 30, 2007.

Prince George’s County Task Force Report, 2003.

Rosado et. al. “Spanish dangerous animals act: Effect on the epidemiology of dog bites.” Journal of Veterinary Behavior (2007) 2, 166-174.

Sorenson, Dan. “‘Dangerous breed’ ban in Denver yields few clear results.” Arizona Daily Star, Dec. 3, 2006.

Watson, Linda. “Does Breed Specific Legislation reduce dog aggression on humans and other animals? A review paper.” From the Endangered Dog Breeds Association of Australia.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

כל הזכויות שמורות – לאמנון בן יצחק .אין לשכפל, להעתיק, לצלם,© להקליט, לתרגם, לאחסן במאגרי מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכני או אחר כל חלק שהוא מהחומר שבאתר זה. שימוש מכל סוג שהוא בחומר הכלול באתר זה אסור בהחלט אלא ברשות מפורשת בכתב מאמנון בן יצחק.