גזעי הכלבים לפי תורת הכלבנות החדשה / מאת אמנון בן יצחק

לא אחת פונים בעלי כלבים ומספרים: "הרועה הגרמני שלי פחד, הקבלייר קינג צ'רלס שלי תוקפן , הקאנה קורסו שלי ברח כשתקפו אותי, האסיאתי שרכשתי לא שומר".. ועוד הם מוסיפים ושואלים- אך זה יכול להיות? הרי בספר כתוב אחרת? אני מחייך ועונה: הכלב שלכם לא קרא את הספר.

הדיעה שכל הכלבים מאותו גזע נראים אותו דבר, מתנהגים אותו דבר והסיסמאות כגון: "כשאתה קונה כלב גזעי אתה יודע בדיוק איזה אופי יהיה לו" , הן טעות ביסודן. אתם בוודאי יודעים שיש פיטבול שמסתדר עם כולם ושיש לברדור תוקפן, גולדן שתוקף ילדים ועוד. למעשה קיים שוני בין כלבים מאותו גזע , מין ואפילו מאותה ההמלטה. מי מכם שמגדל מספר כלבים בבית יודע שלכל כלב אישיות משלו . מה שקובע בסופו של דבר זה אישיות הכלב הנתון ולא שום דבר אחר . עובדה זו לכשעצמה פוסלת את כל היסוד עליו מבוססות תקנות כלבים מסוכנים !

כשאנו קוראים ברשת , בספרות וכד' על גזע מסוים, תיאור הגזע יכלול היסטוריה, אופי, תיאור חיצוני ולפעמים תקן גזע . נוצר הרושם שכל הכלבים מגזע מסויים נראים אותו הדבר ומתנהגים אותו הדבר. זו עובדה לא נכונה שכל בעל כלב שמגדל מעל כלב אחד מאותו הגזע יודע עד כמה היא לא נכונה . אך בכל זאת יש גזעי כלבים ויש דברים שמאחדים כלבים מאותו הגזע ומבדלים אותם מכלבים מגזעים אחרים.

תורת הכלבנות החדשה אשר פותחה ע"י כותב שורות אלה נותנת מענה לסוגיה זו . זכרו מה שקובע זה אישיות הכלב הנתון ולא הגזע !

התפתחות גזעי הכלבים מרתקת ונמשכת לאורך ההיסטוריה. מעריכים כי הכלב בויית לפני 15,000 שנים ויש תאוריה שטוענת שהכלב בויית אפילו למעלה מ 150,000 שנים. ישנן הערכות כי מוצא הכלב מהזאב, אך נשאלת השאלה כיצד ניתן להסביר את המגוון הרב ואת השונות הקיצונית בסוגי הכלבים והגזעים: הצ'יוואווה הקטן לעומת הדני הענק, הבוקסר בעל הפנים הפחוסות לעומת הרועה הגרמני בעל הפנים המאורכות. אחת ההשערות היא שלכלבים יש נטייה גבוהה יותר למוטציות גנטיות וכך נוצרו גזעים כה שונים האחד מהשני. אני מחלק את התפתחות גזעי הכלבים לשניים: גזעים שנוצרו באקראי וכלבים שנוצרו במכוון ע"י האדם. דוגמה להתהוות גזע באופן אקראי: במסעות הרומאים הזדווגו כלביהם עם כלבים מקומיים וכך התחילו להיווצר גזעים חדשים. הרוטוויילר, כלב רועים ששימש לרעיית בקר ושמירה והגנה על בעליו, רכושו ובני ביתו, הוא תוצר של זיווגים אקראים בין הכלבים שהביאו איתם הרומאים במסעותיהם לכלבים מקומיים. המקומיים מיקדו את הזיווגים ושימרו את התוצאות.

דוגמה להתהוות גזע באופן מכוון: הדוברמן פותח ע"י אדם בשם לואיס דוברמן, במקור נקרא הגזע טורינגה פינצ'ר .

בעבר הושבחו גזעי הכלבים לפי אופי, בריאות וייעוד. התפיסה הגזעית של ימינו מבוססת על התפיסה הגרמנית- רבים משייכים דפוסי התנהגות לגזע, כאילו כלב הוא מוצר אלקטרוני המיוצר בייצור סדרתי.

התיאור שאנו קוראים על גזעים שונים דומה בכל המקורות (ספרות, מאמרים, רשת האינטרנט וכו'). בדרך כלל מוצגת ההיסטוריה של הגזע - תיאור חיצוני, תיאור תכונות אופי ובריאות - דבר היוצר רושם שכלב מגזע מסויים יתנהג ויראה לפי הכתוב. בפועל אין כך הדבר- גורים מאותה המלטה שונים באופיים ובצורתם מאחיהם לשגר. ניתן לראות שונות קיצונית בכלבים מאותו הגזע הן בהתנהגות, הן במבנה חיצוני והן בבריאות. אם בגזע מסויים יש מיליון כלבים שאינם תוקפים תינוקות והאחד שהוא תוקפן כלפי תינוקות והאחד הזה הוא שלי, אז האחד הזה הוא הקובע עבורי ( זו דוגמה קיצונית להמחשה בלבד) . לכן בבחירת כלב מגזע מסויים יש להתמקד בבחירת הכלב/גור האינידיבידואלי ולהשקיע בכך זמן ומאמץ. על פי תורת הכלבנות החדשה, גזעי הכלבים נחלקים ל: הגזע במקור – למה שימש, מה היה אופיו. נתונים אלה חשובים לנו כדי לפרש התנהגות אבולוציונית. לדוגמה : הכנעני מתנהג בהסתייגות ( נגזרת של פחדנות ) מזרים. תכונה זו הושרשה בגזע זה כדי לפתח כלב שמירה שאינו ניתן לשיחוד. לכן התנהגות מסתייגת היא התנהגות נורמלית לכנעני. לפיכך רוכשי כלב מגזע זה חייבים לקחת זאת בחשבון ולדעת שקיימת הסתברות גבוהה שגם כלבם יתנהג כך. זו תכונה שהושרשה בגזע.

המצוי בגזע – מהם מאפייני הגזע בהווה, מהן תכונות ההתנהגות הנפוצות בכלבים בגזע זה בהווה וכו'.

הרצוי בגזע - מהן התכונות הרצויות והאידיאליות ביותר בגזע נתון, שאיפה שכל מגדל צריך לפעול להשגתה. קישור לדוגמה לתיאור לפי המפרט הנ"ל http://the.dog.co.il/breeds/show/10

במידה ואנו רוצים לבחור כלב / גור עלינו להגדיר מס' דברים ולעבוד לפי מס' שלבים : להגדיר מהן הציפיות שלנו מהכלב, מהן ההעדפות שלנו מבחינת גודל, סוג פרווה, צורה חיצונית, רמת פעילות והאם ההעדפות שלנו תואמות את יכולתנו והתנאים שאנו יכולים לספק.

  1. לאחר מכן לחפש גזע שעונה על הדרישות או רוב הדרישות מבחינת המצוי בגזע.

  2. בחירת ההמלטה ממנה נרכוש את הגור בהתבסס על הפוטנציאל התורשתי לפי קווי הדם.

  3. לבחור את הגור הספציפי מתוך השגר. במקרים רבים הרבעות מכוונות בין כלבים מגזעים שונים (הצלבה ) מניבות תוצאות טובות יותר מזיווג בין כלבים מאותו הגזע, בתנאי שהכלבים המשמשים להצלבה עברו מבחנים ובדיקות באופן יסודי ומעמיק.

חשוב לציין כי בישראל קיימת בעיה חמורה של כלבים שננטשים המשוועים לבית חם ומועדים להמתה במידה ולא יימצא להם בית. במקרים רבים ניתן למצוא כלב / גור לאימוץ שמצבו הפיזי והמנטלי טוב בהרבה מכלב טהור גזע. במידה ובחרתם לגדל כלב גזעי , תנו לו אהבה , נהגו באחריות , טפלו בו ואל תתיחסו אליו כמכונת כסף.

לסיכום, לכל כלב אישיות אינדיבידואלית. תיאור הגזע הוא בגדר רצוי בלבד, לא בהכרח מצוי ולא בהכרח הכלב הנתון. ולכן מה שקובע זה אישיות הכלב הנתון בלבד!

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

כל הזכויות שמורות – לאמנון בן יצחק .אין לשכפל, להעתיק, לצלם,© להקליט, לתרגם, לאחסן במאגרי מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכני או אחר כל חלק שהוא מהחומר שבאתר זה. שימוש מכל סוג שהוא בחומר הכלול באתר זה אסור בהחלט אלא ברשות מפורשת בכתב מאמנון בן יצחק.