לפעמים צריך להשתדל כדי לראות את האמת. מי המסוכן אנחנו או הכלבים?

כבר למעלה מארבעה עשורים אני מצוי בתחום הכלבנות, עוסק באהבתי הגדולה ובמפעל חיי: הכלבים. במהלך שנים ארוכות אלה זכיתי להציל מאות כלבים, לאלף כלבים כמעט מכל סוג, גזע ומין, לצבור ידע, ניסיון רב ואף לפתח תזה בתחום התנהגותם, תורשתם, חינוך גורים ועוד ועוד.

לפיכך, על סמך ניסיוני ארוך השנים בכלבנות, אני יכול לקבוע בוודאות כי אין גזעים מסוכנים. יש בני אדם מסוכנים וחסרי אחריות!

מאמר זה נכתב כדי לנסות לתקן עוול עצום שנגרם לאוכלוסייה גדולה של כלבים. באמצעות המאמר אני מבקש מכם לתמוך בי כדי לשנות את תקנות "החוק לאחזקת כלבים מסוכנים"; תקנות אשר גורמות עוול גדול לידידו הטוב ביותר של האדם ומבוססות על גזענות, בורות, דעות קדומות ובעיקר שחרור האדם מאחריות בנושא.

כידוע לרובנו, לכל אדם ולכל כלב אישיות משלו. כלבים בני אותו גזע, בני אותו המין ואף בני אותה המלטה מתנהגים באופן שונה במצבים שונים. במילים אחרות: הכללה וקביעת סטיגמות בקשר לגזעי כלבים נובעת מבורות גמורה, כלל אינה נכונה ואינה מייצגת את הרצוי והמצוי באותם גזעים (ראו, למשל, את מאמרי "גזעי הכלבים על-פי תורת הכלבנות החדשה" בהתאם לנתוני המשטרה, בשנת 2013 נרצחו בישראל 114 אנשים על רקע פלילי. אנשים רצחו אנשים!

מדי שנה קיימים אינספור מקרים של אנשים המתעללים באופן נתעב בכלבים בפרט ובבעלי חיים בכלל, אך לא ידוע אף לא על מקרה אחד של כלבים המתעללים בבני אדם.

מידי שנה מתים בישראל אנשים בשל הכשת נחש, האם מישהו היה מעלה על דעתו להכחיד את אוכלוסיית הנחשים?!

לא אחת נגרמות תאונות הקשורות לסוסים; תאונות הגורמות לנכות קשה לבני אדם ואף למוות, האם משהו יעלה על דעתו להכחיד את הסוסים?!

מדי שנה קיימות תאונות דרכים קטלניות רבות אשר בהן נפגעים בני אדם ואף נהרגים , האם משהו יעלה בדעתו להוריד את המכוניות  מכבישי ישראל?!

האם הייתם מעלים על הדעת שיש לשלוח לבית הסוהר אדם רק מפני שהוא נראה מפחיד וחזק? או להכחיד עדות מסוימות כי אחד מבני עדתם פושע?!

בראשית שנות האלפיים פרסמו אמצעי התקשורת כתבות רחבות היקף אודות מספר אירועי תקיפה שביצעו כלבים מגזעים מסוימים. בכתבות תוארו מרבית הכלבים התוקפים ככאלה מגזע אמסטף או  רוטווילר, וניתן בהחלט לקבוע כי התקשורת ביצעה שטיפת מוח והפחדה כנגד הכלבים מגזעים אלה.

בשנת 2004 אירע אסון נורא, חריג וחסר תקדים: כלב תקף למוות ילדה קטנה. להלן מאמרו המומלץ של בן כספית בנושא

באותה עת הייתה הסתת התקשורת כנגד כלבים בשיאה, דבר שגרם לאלפי כלבים להינטש על ידי בעליהם. בעקבות הפניקה אף פרסמו מספר חברי כנסת, בצעד פופוליסטי וכמעט כמחטף בן לילה, את "תקנות הכלבים המסוכנים" המגדירות כי על כל כלב השייך לגזעים מסוימים (למשל, אמסטף, בול טרייר, דוגו ארגנטינאי, רוטווילר וכו', או הכלאה עם אחד מהגזעים הללו), יחולו תנאים מיוחדים השונים לחלוטין מתנאי החזקת כלב מגזע אחר. מיותר לציין כי תקנות אלה מובילות לתוצאה אחת ויחידה: הכחדת  הגזעים " המסוכנים " ודומיהם מעל  פני האדמה.

מיד לאחר פרסום התקנות עתרו לבג"ץ מספר גופים, אך למרבה הצער בג"ץ אישר תקנות נוראיות אלה וחייב את הבעלים לעקר ולסרס כלבים שהוגדרו כשייכים ל"גזע מסוכן" וכן לציידם ברישיון אחזקת "כלב מיוחד".

לפיכך, בשל תקנות הזויות אלה קיימים בארץ אלפי כלבים אשר כל פשעם הוא שנולדו ל"גזעים המסוכנים". כלבים אומללים אשר החופש נגזל מהם ועליהם להסתובב בציבור כשמחסום לפיהם, ללא קשר להתנהגותם. רוצה לומר: כלב מ"הגזע המסוכן" עשוי להיות ידידותי ביותר, אך חרף זאת יזכה ליחס של "מסוכן לציבור".

כאן המקום להדגיש כי העובדות בשטח מוכיחות באופן מובהק שהתקנות לא צמצמו את כמות נשיכות כלבים כלפי בני אדם. ההפך הוא הנכון: מאז יישום התקנות ועד היום קיימת עלייה של מאות אחוזים במקרי הנשיכה. בנוסף, בשל יישום התקנות הפך גידול כלבים אלה למחתרתי ללא בקרה וללא פיקוח!

עד שלא נפנים כי האדם הוא הבעיה ולא הכלב, לא נצליח לטפל בבעיה. כלב הוא בעל חיים עם יצרים ואינסטינקטים, ורובם המכריע של הכלבים הם ידידותיים וגדושי אהבה. מיעוט מבוטל (הרבה-הרבה פחות מאחוז בני האדם האלימים) עלול לעורר בעיות. אולם חשוב ביותר לקבוע כי הכלב הוא באחריות האדם בלבד!

להלן הנושאים בהם אני תומך בכל לבי:

  • הגנה על חיי אדם ועל שלום הציבור ובריאותו

  • הגנה ושמירה על שלום  הכלבים מפני כלבים אחרים

  • החמרת הענישה למתעללים בכלבים וכן למעורבים בקרבות כלבים.

  • סירוס ועיקור כלבים נטושים, ובה בעת התרת גידול מוגבל תחת פיקוח ובקרה.

  • חובת אחזקה ברישיון מיוחד לאנשים בעלי כלבים מהגזעים הרשומים בתקנות.

  • מבדק אופי וקריטריונים  לקבלת הקלות לגבי כלב ספציפי  מגזעים  המופעים בתקנות

  • הגדרת תקנות לגבי איזה כלב חייב במגבלות כשהוא בציבור ו / או ברשות ו/ או בשטח בעליו

  • ביטוח חובה במחיר שפוי לכל כלב.

  • התייחסות לאופיו של הכלב ולא לגזעו.

  • חינוך הציבור, החל מגיל הגן, לאחריות ולאהבת כלבים. 

אנא, הפיצו בבקשה את תמיכתכם אם אתם חושבים ומאמינים כי:

הכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם.

הבעיה היא האדם ולא הכלב.

התקנות  גורמות  עוול נוראי לכלבים ולבעליהם ואינן מספקות הגנה לציבור.

השמדת הכלבים  אינה פתרון! יש להתייחס לכל מקרה לגופו ולא להעניש באופן גורף.  

 

חובתנו כבני האדם היא לשמור ולשמר את תכונות הכלבים למען הדורות הבאים.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

כל הזכויות שמורות – לאמנון בן יצחק .אין לשכפל, להעתיק, לצלם,© להקליט, לתרגם, לאחסן במאגרי מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכני או אחר כל חלק שהוא מהחומר שבאתר זה. שימוש מכל סוג שהוא בחומר הכלול באתר זה אסור בהחלט אלא ברשות מפורשת בכתב מאמנון בן יצחק.