הכלב שלכם מסרב להישאר לבד בבית, מיילל, נובח, הורס דברים... האם הוא סובל מחרדת נטישה? אמנון בן יצחק

 

המושג חרדת נטישה הוא תיאור בעיית התנהגות בבני אדם, והוא נגזר מהפסיכולוגיה של בני האדם. במקרים רבים בעלי הכלב, כמו כן אנשי מקצוע מגדירים התנהגויות ככרסום, נביחות, יללות והרס בבית כחרדת נטישה.

ראשית מה היא חרדת נטישה? חרדת נטישה או חרדת פרידה היא מצב פסיכולוגי שבו אדם חש חרדה קיצונית הנובעת מפרידה של הפרט ממושא הקשר הרגשי וההתקשרות שלו (לדוגמה: בית, חפץ, או אדם כלשהו כמו אב, אם או אהוב). חרדה זו שכיחה מאוד בקרב תינוקות וילדים צעירים, ומהווה חלק מהתפתחותם התקינה. אך כאשר חרדה זו מופיעה בגילאים בוגרים יותר ובמצבים שבהם החרדה מוגברת או פוגעת בתפקוד התקין של האדם – היא נקראת הפרעת חרדת פרידה. פחד פתולוגי מפני נטישה עשוי להופיע גם בקרב אנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית [1] או מהפרעת אישיות תלותית [2]. הקריטריונים האבחוניים להפרעת חרדת פרידה בקרב ילדים, לפי ה-DSM הם*:

1. התסמינים הבאים:

• מצוקה חוזרת כשהאדם מופרד ממושא הקשר הרגשי (כמו בית, בן זוג, אהוב, אם או אב).

• דאגה מופרזת ומתמשכת מאיבוד מושא הקשר הרגשי.

• דאגה מופרזת ומתמשכת שמאורע מסוים יגרום להפרדת האדם ממושא הקשר הרגשי.

• פחד מופרז משהייה לבד, בלי מושא הקשר הרגשי.

• הסתייגות או סירוב לישון שלא בקרבת מושא הקשר הרגשי (בדרך כלל אב, אם או בן זוג).

• סיוטים חוזרים ונשנים על ההפרדה ממושא הקשר הרגשי.

• תלונות חוזרות על תסמינים פיזיולוגיים (כמו כאב ראש, כאב בטן, בחילה או הקאה) כאשר ההפרדה ממושא הקשר הרגשי קורית או צפויה.

2. ההפרעה נמשכת לפחות ארבעה שבועות.

3. ההפרעה החלה לפני גיל 18.

4. ההפרעה גורמת למצוקה קלינית גדולה או ליקוי חברתי, מקצועי, או אזורים אחרים של תפקוד.

5. ההפרעה לא מופיעה רק בזמן הפרעה התפתחותית נרחבת, סכיזופרניה, או הפרעה פסיכוטית. במתבגרים או מבוגרים היא לא מופיעה כתוצאה מהפרעת פאניקה עם אגורפוביה.

*התיאור מעלה לקוח מוויקיפדיה.

גישות פסיכולוגיות שונות מסבירות את ההפרעה באופן שונה. פרויד ראה את היווצרותה של חרדת הפרידה (נטישה) כתוצאה מהפחד לאבד קשר קיומי ואת המזון שהאם מספקת. מלאני קליין ראתה את מקור חרדת הפרידה (נטישה) של הילד בפחד מפני רגשותיו התוקפניים כלפי הוריו המקשים עליו לראותם כדמויות אמינות. גישות אלה מתאימות לבני אדם (אולי), אך לבטח לא לכלבים.

אפשט את הדברים באמצעות הדוגמאות הבאות: בחור או בחורה שעוברים פרידה מבן או בת זוג, והפרידה מונעת מהם פסיכולוגית לקשור קשרים חדשים. דוגמה נוספת : ילד שמסרב להישאר בגן הילדים. למרות הדמיון הקל במצבי התנהגות, כלבים לא סובלים מחרדת נטישה. השימוש במושג זה נובע מהיעדר מושגים מתאימים לתיאור התופעה המתרחשת בקרב כלבים, בעולם הפסיכולוגיה של הכלב, ומטעות בהבנת הגורמים להתנהגות ההרסנית של הכלב בבית או הרצון שלו לפרוץ אל מחוץ לביתו כשהוא לבד. כאן נכנסת תורת הכלבנות החדשה. לפי תורה זו התנהגות הרסנית בבית נובעת ממספר גורמים

1. כרסום בשלב ההתפתחות (גורים).

2. פחד להישאר לבד בבית.

3. אישיות חלשה וחסרת ביטחון.

4. שעמום 5. רצון לחבור לבני הבית (המשפחה/הבעלים).

6. רצון לשוטט מחוץ לבית.

7. רצון לפרוץ אל מחוץ לבית בעקבות דחף מיני (כלבה מיוחמת באזור במקרה של זכר).

8. פחד וחרדה מרעשים.

9. טראומה שהכלב גור/בוגר חווה כשהיה לבד בבית כגון חפץ שנפל עליו או בקרבתו או פורצים שחדרו לבית והכו אותו או פגעו בו.

10. יצר נשיכה גבוה.

11. יצר טרף משחקי גבוה.

12. ימים ראשונים של גורים אשר הופרדו מאמם, אחיהם ואחיותיהם, בביתם החדש . היללות שהגור משמיע נובעים מחוסר ביטחון ומניסיון ההתאקלמות למצב החדש, והתנהגות זו מהווה חלק מהתפתחותם התקינה.

כפי שראיתם הגורמים שונים (צוינו בחלקם), ולכן לפי תורת הכלבנות החדשה התנהגות זו מחולקת למספר התנהגויות. התנהגות הרסנית בבית, התנהגות התפתחותית (כמו גורים המכרסמים חפצים), התנהגות יצרית (דחף מיני, יצר טרף משחקי וכדומה), פריקת תסכול עקב חרדה וכן פחד או גירוי חיצוני. בעיות של הרס בבית במקרים מסוימים הן בגדר בעיות מורכבות העלולות לנבוע ממספר רב של סיבות וגורמים: בראש ובראשונה אישיות הכלב, התפתחות, טראומה, חינוך לקוי או שאינו קיים כלל, אי הצבת גבולות, חינוך אלים מאוד ותקשורת לקויה בין הבעלים לבוגר/גור. הטיפול בבעיות הרס בבית, נביחות וניסיונות הפריצה מתוך הבית החוצה, דורש אבחון אינדיבידואלי והתאמת דרך פעולה לפי אישיות הכלב והתנאים שבהם הוא חיי, כל מקרה לגופו .

אם אתם חפצים לאלף את הכלב לחנך את הגור או אם הכלב / הגור שלכם סובל מבעיות התנהגות , אתם מוזמנים לתאם פגישה ללא התחייבות 0504449497 בברכה אמנון בן יצחק – אילוף כלבים לאיכות חיים .

© כל הזכויות שמורות – לאמנון בן יצחק .

אין לשכפל, להעתיק, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגרי מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכני או אחר כל חלק שהוא מהחומר שבמאמר זה. שימוש מסחרי מכל סוג שהוא בחומר הכלול במאמר זה אסור בהחלט אלא ברשות מפורשת בכתב מאמנון בן יצחק

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

כל הזכויות שמורות – לאמנון בן יצחק .אין לשכפל, להעתיק, לצלם,© להקליט, לתרגם, לאחסן במאגרי מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכני או אחר כל חלק שהוא מהחומר שבאתר זה. שימוש מכל סוג שהוא בחומר הכלול באתר זה אסור בהחלט אלא ברשות מפורשת בכתב מאמנון בן יצחק.