מצפים לתינוק? חוששים מתגובת הכלב? יש מה לעשות!

 

 

הבאת תינוק חדש אל תוך המשפחה הוא אירוע מרגש ביותר הדורש התייחסות ומתן תשומת לב לנושאים ולפרטים רבים, בעיקר כשמדובר בבית שבו חי גם כלבם האהוב והנאמן של בני המשפחה, זה שהיה שם קודם וזכה להמון תשומת לב ופינוק.

אחד הרגעים החשובים אליו יש להתכונן הוא אותו מפגש ראשוני בין התינוק והכלב. כולנו יודעים כמה חשוב הוא הרושם הראשוני- הכניסה הראשונית של התינוק לביתנו היא בעלת השפעה רבה וסביר להניח כי אל הבית יגיעו חברים רבים ובני משפחה וההתרגשות תאחוז בכולם (בשלב זה הכלב יהיה קשור לרצועה ותחת שליטה ובשום פנים ואופן אסור לאפשר לכלב מגע עם התינוק). מבחינת הכלב התינוק הוא ייצור מוזר ושונה מבני האדם (שלא כמו ילד) ובמקרים מסוימים עלול התינוק לעורר אצל הכלב תגובה מסוכנת. יועצים וחברים לא יחסכו מכם עצות  אך במקרה זה, מחיר הטעות עלול להיות גבוה מאוד ולכן יש לבחור היטב את נותן העצות. ראשית להלן מספר עובדות שחשוב לדעת:

 

1.     ברוב המקרים כלבים מתנהגים בצורה חיובית כלפי תינוקות.

2.     במידה ונתכונן מראש, ננקוט באמצעי זהירות ונשאר מודעים,לא תקרנה תאונות מיותרות.

3.     כלבים מסוימים, עם אופי מסוים (אין הבדל בין הגזעים) לא מתאימים לחיים עם תינוקות ולכן אסור לאפשר להם לבוא במגע עם התינוק.

 

לאור העובדות הללו, מומלץ לפני הכל, ליצור קשר עם מאלף מנוסה ולקבל הערכה לגבי אופי כלבכם. בכל מקרה, על מנת שהמפגש בין התינוק לכלב יתבצע כהלכה, עליכם לבצע מספר פעולות הכנה כלליות וחשובות:

 

א) חדדו את המשמעת של הכלב על ידי תרגול אינטנסיבי בבית ומחוצה לו בסביבה רבת גירויים..

 ב) חשפו מבעוד מועד את כלבכם לריחות החדשים שיהיו בקרבתו וילוו את התינוק כמו: שמן תינוקות, טלק, חיתולים, צעצועי       תינוקות ועוד.

באם הכלב מנסה לקחת או ללעוס את החפצים של התינוק, זה הזמן למנוע ולשנות התנהגות זו, לאלף אותו ולא בזמן שהתינוק נמצא כבר בבית. אופן המניעה תלוי באישיות הכלב הנתון ותהליך הצגת התינוק בפני הכלב מתחיל עוד לפני שהתינוק מגיע הביתה.

למשל, במידה והחלטתם לאסור על הכלב את הכניסה לחדר התינוק, עשו זאת כבר בעת הכנת חדרו של התינוק וזכרו, בעבר נכנס לחדר באופן חופשי וכעת יהיה סקרן לדעת "מה קורה שם?" ההתרשמות הראשונית של הכלבים מתבצעת על ידי חוש הריח (אל מול בני האדם שאצלם נוצר הרושם על ידי חוש הראייה) הציגו בפני הכלב שמיכה שעטפה את התינוק בלילה, לפני שהתינוק מגיע מבית היולדות. אפשרו לכלבכם להריח את השמיכה- בשום פנים ואופן לא ללעוס א לכרסם אותה! כך נחשוף את הכלב לריחו האישי של התינוק מבעוד מועד וניצור את ההכרות הראשונית.

 

  

 

דוגמה נוספת וחשובה קשורה באם הטרייה- למרות ההתרגשות הרבה, העייפות והחוויות מהלידה, את האם הטרייה אל תשכחי את הכלב גשי אליו וקבלי את פניו באהבה ובשמחה כפי שתמיד היה רגיל לקבל. מן הסתם הכלב לא ראה אותך מספר ימים והוא שמח ונרגש לפגוש אותך. הוא זקוק לתשומת הלב הזו בתוך כל ההמולה אך בשלב זה אל תציגו עוד את התינוק בפניו. ככלל, לפני המפגש הראשוני ביניהם עליכם לענות על מספר שאלות:

 

1-     האם אין לכם שליטה מלאה על הכלב?

2-     האם הכלב שלכם פחדן, חרדתי, שמגיב בהתגוננות אקטיבית ( מנסה לנשוך בזמן שמרגיש מאוים)?

3-     האם הכלב נוהם או נהם עלינו או על בני -אדם ובעלי-חיים אחרים? (אפילו אם זה קרה רק פעם אחת ו"באשמתנו")?

4-     האם הכלב מגלה סמני קינאה בעת שאתם מעניקים חיבה לבני-אדם או לחיות אחרות?

5-     האם הכלב קופץ בלי שליטה על בני-אדם?

6-     האם הכלב "נלחם" כדי להגיע לתינוק?

7-     האם הכלב תקף  בני אדם בעבר ( לא משנה הגיל) ?

8-     האם הכלב שלכם מגלה סימני לחץ ו או תוקפנות בקרבת ילדים ו או תינוקות?

9-     האם הכלב חולה במחלה מדבקת המסוכנת לתינוק?

 

 

אם עניתם בחיוב על שאלה אחת או יותר, אל לכם להציג את הכלב בפני התינוק!

לשם הסרת כל ספק, פנו אל המאלף האישי שלכם או אלינו.

אם עניתם בחיוב לשאלה מספר 9 , היוועצו בווטרינר שלכם וברופא הילדים.

שקלו בכובד ראש את תשובותיכם ובמידה וישנו ספק בלבכם (ולו הקל ביותר) –פנו למאלף  שלכם או אלינו

את השלבים הבאים של הכנת המפגש עם התרגילים והקניית ההרגלים החדשים תוכלו ללמוד בסדנת ההכנה שלנו. לפרטים והרשמה לסדנה לחצו כאן

https://www.dog.co.il/b2d

 

 

בנוסף לכך יש לנהוג ברגישות כלפי הכלב. כלבים מסוימים עלולים להיכנס לדיכאון, או לפתח חרדה... חשוב לעזור גם להם! סדנת ההכנה שלנו עוסקת גם בהיבט זה.

לסיכום שתי אזהרות:

1- לעולם אל תשאירו את הכלב עם התינוק ללא השגחה!!!

2- אין בכוונת מאמר זה להחליף את תפקידו של המאלף המקצועי. על מנת להסיר כל צל של ספק, יש לפנות למאלף מנוסה

 

ואחרי הכל, מזל טוב גדול ובהצלחה

אמנון בן יצחק.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

כל הזכויות שמורות – לאמנון בן יצחק .אין לשכפל, להעתיק, לצלם,© להקליט, לתרגם, לאחסן במאגרי מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכני או אחר כל חלק שהוא מהחומר שבאתר זה. שימוש מכל סוג שהוא בחומר הכלול באתר זה אסור בהחלט אלא ברשות מפורשת בכתב מאמנון בן יצחק.