מה עושים שהכלב מנסה לתקוף אורחים או כל מי שנכנס לבית או לחצר/ אמנון בן יצחק

uyjmyuu

 

באחד הימים יצרה אתי קשר בטלפון גברת נחמדה וסיפרה שיש לה בעיה קשה עם הכלב שלה: "הכלב שלי נשך כבר 10 אנשים." 10 אנשים? שאלתי, נדהם. "כן," ענתה האישה. "אז למה את פונה אליי בשלב כה מאוחר?" עונה האישה: "היינו באילוף בפנסיון ואחר כך בבית. אנו באילוף יותר משנה, התחלנו את האילוף לאחר הנשיכה הראשונה. שאלתי אך הכלב מתנהג  כלפי בני הבית? האישה ענתה כי הוא נהדר, הוא נחמד, אפשר לקחת לו כל דבר, אפילו כשהילדים שלי לוקחים לו אוכל מהפה הוא נחמד ומאפשר להם לעשות הכול. הוא אוהב אותנו מאוד ומאוד עדין אתנו. אני מבקש מהגברת שתספר על הנשיכות (מתי, איפה ובאילו נסיבות), ואז הגברת עונה שהכלב תוקף כל אדם זר שנכנס  לחצר. את התשובה שלי לגברת תמצאו במאמר זה.

אן לי מספיק מלים לתאר עד כמה מדהימים ונפלאים הם הכלבים, עד כמה טהור בעל החיים  הזה.

לכלב שפה משלו, כל כלב נולד עם אישיות ייחודית לו. יש כלבים חברותיים בטבעם עם כולם, יש כלבים ביישנים, כלבים פעלתניים, יש כאלה המעדיפים לנוח, ואלה שירוצו אחרי כדור ללא הפסקה, ויש את שבכלל לא יתעניינו בכדור , לכל כלב אישיות משלו והדוגמאות רבות.

אופיו של הכלב הוא תמהיל בין האישיות המולדת שלו והחוויות שאותן חווה, לרבות חשיפה, אילוף, התנהגות הבעלים, תנאים שבהם הוא חי, התנסות כלפי עם בני אדם ובעלי חיים אחרים ועוד.

התאמה בין האדם לכלב, הבנת אישיות הכלב והתנהגותו יובילו אותנו לחיים משותפים טובים יותר עם הכלב וימנעו תאונות, כעס ותקשורת לא נכונה.

במאמר זה אעסוק בתכונת השמירה בקרב כלבים.

חשוב לנו מאוד לכבד את האופי הטבעי של הכלב ולהיות מודעים להתנהגותו במצבים שונים

Element of Guard behavior *( אלמנט התנהגות השמירה EGB(  בא לידי ביטוי במצב שהכלב מתריע ו/או תוקף כל מי שמתקרב לטריטוריה שלו.

הטריטוריה של הכלב היא השטח שכלב מגדיר לעצמו כטווח הביטחון, וכל מי שמחוץ לטווח שהגדיר הכלב אינו מהווה איום. טרטוריה מבחינת הכלב יכולה להיות הבית, חצר הבית, מרחק מסוים  מחוץ לגבול הפיזי של הטריטוריה ואפילו מקום שהוא נוכח בו שניות בודדות. רדיוס ( טווח הטריטוריה) שונה מכלב לכלב .

Element of Guard behavior   EGB אלמנט התנהגות שמירה (מושג נוסף מתורת הכלבנות החדשה) מולד ונרכש, יכול לנבוע מכמה גורמים ומכיל מספר מרכיבים.

להלן חלק מהגורמים ומהמרכיבים:

 1. פחד

 2. חשדנות והסתייגות מזרים

 3. חרדה

 4. יצר השמירה (הדחף להגן על טריטוריה, על רכוש הבעלים, חפצים ומזון מפני זרים)

 5. שתלטנות

 6. התגוננות

 7. רכושנות (שמירה על מזון, חפצים, אנשים ,בעלי חיים ועוד) אפילו מפני הבעלים.

 8. חוויות שליליות שהובילו להתגוננות

 9. ערנות

 10. עוצמה

 11. יכולת לחימה

 12. יכולת פיזית

אני מגדיר מספר סוגי אישיות של כלבים  שומרים

א.השומר ההיסטרי פסיבי: נובח המון על זרים, רעשים ועל כל מי שמתקרב אליו  ו/או לטריטוריה שהגדיר, נובח אך לא נושך.

ב.השומר ההיסטרי אקטיבי : נובח המון על זרים, רעשים וכל מי שמתקרב אליו, יוזם נשיכה, אך נסוג בכל פעם ש"הפולש" מתנגד או לא נסוג בעצמו ופונה כלפי הכלב.

ג.השומר המנטרל: כלב שיוזם מגע כדי לנשוך את הפולש ויילחם בפולש בכל מחיר עד אשר יכניעו.

Element of Guard behavior  הוא מולד ונרכש, אך לא בהכרח בא לידי ביטוי (נראה לעין) מיד.   לפעמים ניתן לראות גורים בשגר (אחים לאותה המלטה) בני מספר שבועות בלבד נובחים בעקבות רעש או גירוי ויזואלי. לפעמים אחד או אחדים ולפעמים אחד מתחיל והאחרים מצטרפים אליו (חיקוי). ישנם כלבים שיצר השמירה מופיע באופן בולט בגיל שבין חודשיים לשנתיים, רוצה לומר יכול להיות שכלב מסוים יראה התנהגות שמירה בגיל מסוים אע"פ שקודם לכן לא שמר כלל. במקרים רבים יצר שמירה גבוה מופיע בקרב כלבים פחדנים וחרדים. יש מקרים שלוקח לכלב זמן להביא לידי ביטוי את יצר השמירה באופיו, לדוגמה: כלב או גור שעוברים לגור בבית חדש עם בעלים חדשים, במקרה זה הכלב/ גור יגלה התנהגות שמירה רק לאחר שירגיש שייכות למקום ולבעלים, זה יכול לקחת מספר שעות עד מספר חודשים.

התנהגות השמירה היא התנהגות טבעית ואינה בעיית התנהגות!  התנהגות שמירה עלולה לגרום לאי נוחות לבעלים, ובמצב שהבעלים לא מודע לכלב או חסר אחריות, אף להיות מסוכנת .

ניתן להקהות או לחדד התנהגות שמירה אך כל מקרה לגופו. חשוב ללמד את הבעלים מודעות, שליטה  ואחריות כלפי הכלב וכלפי הסביבה .

במידה ויש לכם כלב בעל יצר שמירה, אלפו אותו והתנהגו בו בכבוד ובהבנה, וכך תפיקו את המיטב מהכלב ולא תסתבכו  בצרות.

חשוב מאוד שתעברו יחד עם הכלב אימון התנהגות, משמעת ותקשורת.

כלבי שמירה רבים הצילו את חיי בעליהם ובני ביתו ומנעו גנבה ונזק לרכוש .

במידה ו-EGB  מכיל ברובו חוויות שליליות שהובילו להתגוננות , התנהגות הכלב הנה בעיית התנהגות  וגם בה יש לטפל . אופן הטיפול ייקבע ע"י מאלף כלבים ובמקרים רבים השיפור משמעותי עד כדי פתרון הבעיה.

חשוב מאוד להבין שכלב השומר אינו כלב רע והוא מתנהג בטבעיות. במידה והכלב בעל ביטחון ומתנהג נהדר כלפי בעליו ובני ביתו בכל מצב ובכל תנאי, יש לכבד את התנהגותו ולהוסיף שליטה ע"י אילוף  ותקשורת נכונים. במקביל  פשוט להפריד את הכלב מזרים בזמן שהם חודרים לטריטוריה שלו (ההפרדה היא פיזית, בדרך של הרחקת הכלב מהזר, אך לא לקשור) תנו לכלב המון אהבה, נקטו באמצעי זהירות  ותיהנו מהכלב. לכו עם הטבע ולא נגד הטבע. כך תמנעו נשיכות, הסגר, תביעות משפטיות, קנסות, פציעות , עוגמת נפש וסבל.

יש להימנע משימוש באלימות כדי לדכא את התנהגות השמירה של הכלב. זה עלול לגרום להחרפה או ליצור מצב שהכלב ישקוט לתקופה ואז ישוב לתקוף זרים בטריטוריה שלו.

חשוב להבהיר שמוחץ לבית הכלב חייב להיות מסוגל לנוע מבלי לתקוף. במקרים קיצוניים ובאזורים מרובי גירויים  יש לנקוט באמצעי זהירות, כגון זמם.

ובאשר לאותה גברת, בעל הכלב שנשך 10 פעמים אנשים שחדרו (נכנסו) לחצר הבית, רחמיי על הכלב שנכנס ויוצא מהסגרים, ומזל שלא הומת ע"י הרשויות.

פעולה פשוטה כמו למנוע מהכלב להיות חופשי ליד זרים ואילוף הכלב ברמה גבוהה היו מונעים  את כל הנזק .

אין כלבים רעים !

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

כל הזכויות שמורות – לאמנון בן יצחק .אין לשכפל, להעתיק, לצלם,© להקליט, לתרגם, לאחסן במאגרי מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכני או אחר כל חלק שהוא מהחומר שבאתר זה. שימוש מכל סוג שהוא בחומר הכלול באתר זה אסור בהחלט אלא ברשות מפורשת בכתב מאמנון בן יצחק.